PWSZ translatoryka 2010

Forum grupy języka angielskiego specjalność translatoeyka.


#16 2010-12-20 18:04:52

Monikaa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-13
Posty: 52
Punktów :   

Re: CZYTANKA!:)

Taaaak! Monikaa najwieksze dziecko KCE:D

Offline

 

#17 2010-12-20 19:54:42

kasia.aa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-14
Posty: 73
Punktów :   

Re: CZYTANKA!:)

chcąąąąą dzieci, jasne, że chcąąą Majuś!!

Offline

 

#18 2010-12-20 21:30:14

Maja

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-13
Posty: 60
Punktów :   

Re: CZYTANKA!:)

No to tak :



O obozach rzymskich.
Obozy były rozkładane przez Rzymian. Najpierw miejsce było zajmowane przez trybuna, gdzie łatwo można było znaleźć wodę i żywność. Następnie była oznaczana i budowana kwadratowa przestrzeń. Naokoło obozu był kopany rów i budowany wał. W środku obozu było rozkładanych wiele namiotów.
Tabory i łupy będą gromadzone w przestrzeni pomiędzy wałem i namiotami. W obwarowanych obozach straże będą rozmieszczane (poprzez?) wał. Jeżeli Punijczycy bedą zbliżać się do wału, natychmiast zostaną spostrzeżeni przez straże. Przez trąbę zostanie natychmiast dany znak.
Wtedy trybun przemawia: " Słuchajcie! Obozy natychmiast będą zwinięte i przygotujecie broń. Jeżeli będziecie walczyć, Punijczycy zostaną odpędzeni i zwyciężeni. Przyniesiecie wielka chwałę swojej ojczyźnie. Wtedy zostaną wam dane nagrody.


To jest ten tekst KTÓRY ZNALAZŁAM. A jak jutro się zmogę i dokończę jego poprawianie etc to wrzucę swoją wersję.
Od razu uprzedzam, że moja wersja będzie 'lekko' niepoprawna w sensie składni, bo piszę właściwie słowo po słowie, ale sens jest zrozumiały : ).
Pozdraviam!


-----------------------------------
Teraz daję swoją wersję. Te numerki to w sensie numerki zdań są, poniewóż mi się lepiej szło połapać z tym....

Majka:
O obozach rzymskich.
1. Obozy  były rozkładane przez Rzymian.
2. Najpierw miejsce było zajmowane przez trybuna, gdzie woda i żywność łatwo mogły być znalezione.
3. Następnie kwadratowe miejsce było oznaczane i obwarowywane(budowane).
4. Wokół obozu rów był wykopywany i wał był usypywany.
5. W środku obozu wiele namiotów było rozkładanych.
6. Tabor ( cokolwiek to jest....) i łupy  w miejscu między wałem i namiotem były gromadzone.
7. W obwarowanym obozie straże wzdłuż wału zostały  rozmieszczone.
8. Jeśli Poemi(Punijczycy) będą zbliżać się do wału(?), natychmiast zostaną spostrzeżeni przez straże.
9. Znak trąby natychmiast zostanie dany.
10. Wtedy trybun przemawia: " Słuchajcie! Obóz natychmiast zostanie zwinięty i pociski [z wami - ?! ] zosatną przygotowane. Jeśli dzielnie będziecie walczyć, Punijczycy zostaną odpędzeni i zwyciężeni. Wielką chwałę ojczyźnie waszej dacie! Wtedy nagrody zostaną wam dane. "

No i teraz tak. W zdaniu 10. to co jest w kwadratowym nawiasie, to za bardzo nie wiem jak to przetłumaczyć, bo nie mogę sobie dać rady ze słowem : vobis. Niby coś w rodzaju ' Ty, coś tam w przyszłości ...... ' a i tak mi się to ze sklepem komputerowym kojarzy... Więc se napiszecie jak se chcecie. I w zdaniu 3. to to są dwa znaczenia więc albo tak albo tak. W sensie, jak Wam się bardziej podoba.
I jakby co to co złego to nie ja. Inaczej nie umiem.
Pozdraviam!

Ostatnio edytowany przez Maja (2010-12-21 11:32:37)

Offline

 

#19 2010-12-22 18:54:56

kasia.aa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-14
Posty: 73
Punktów :   

Re: CZYTANKA!:)

Majka, Tyś me Guru. : )
dziękować!

Offline

 

#20 2010-12-22 19:39:39

Monikaa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-13
Posty: 52
Punktów :   

Re: CZYTANKA!:)

A ja znalazłam tez przetłumaczony ten tekst ^^
i te zdania brzmią tak

3. 'następnie było zaznaczone i obwarowane kwadratowe miejsce'

10. wtedy trybun przemawia : 'słuchajcie! obóz będzie natychmiast zwinięty i pociski  zastana przez was przygotowane, jeżeli będziecie walczyć dzielnie, Kartagińczycy/Punijczycy będą zwyciężeni i odpędzeni. okryjcie wielka chwała wasza ojczyznę. Wtedy zostaną wam dane nagrody '

A czy to nie ma być czasem "o obozie rzymskim ; obóz rzymski był rozłożony... " ? w sensie, że w pojedynczej?


Ale czy to na pewno tak, to ja nie wiem !
Wiec 100% nie daje;D



PS. żyje! i wiecie.. nawet nie było tak źle, baa! spodobało mi się ^^ Chyba dobrze trzymaliście kciuki:P

Ostatnio edytowany przez Monikaa (2010-12-22 19:44:53)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.powinnoscasg.pun.pl www.velpadrino.pun.pl www.fcm.pun.pl www.poke-game.pun.pl www.bso2d.pun.pl